در توصیه های رتبه 2 حقوق خصوصی

اصل فردی کردن مطالعه و باقی قضایا/در توصیه های رتبه ۲ حقوق خصوصی

  دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۱

ساسان قدسی فارغ التحصیل حقوق دانشگاه تهران و رتبه ۲ کنکور کارشناسی ارشد ۱۳۹۱ در حقوق خصوصی است. نوشتار زیر توصیه های صریح و صمیمانه او به متقاضیان ارشد حقوق خصوصی است؛

سلام خدمت دوستان عزیز

میدونم چه احساسی دارید چون خودم سیصدوچندروز پیش همین احساس رو داشتم. احساس کمبود وقت ، دلشوره ،دلهره و…. ولی خوشبختانه یه هم اتاقی داشتم که آخر ریلکس بود و ریلکسی اون به من هم سرایت کرد و تونستم آرامش پیدا کنم، شما هم زیاد به خودتون سخت نگیرید؛اشتباه نکنید! نمی گم تلاش نکنید، خیر، تلاش خودتون رو انجام بدید ولی نتیجه رو بسپارید دست خدا که بهش میگن “توکل”همونطور که در «دین و زندگی» دوم دبیرستان خوندیم. کلمه ای آرام بخش مثل مُرفین برای یک بیمار؛خوب! از اینا که بگذریم می خوام چند نکته بگم که امیدوارم مفید باشه:

۱٫شیوه مطالعه

در حقوق جزا از اصل فردی کردن مجازاتها چیزهایی شنیدیم؛ در زمینه مطالعه هم به نظر من باید این اصل رو پیاده کنیم؛ “اصل فردی کردن مطالعه”. اینکه فلانی روزی ۱۰ ساعت!!!درس میخونه یا به قول معروف «خرخونی» میکنه براتون مهم نباشه. چون ممکنه کسی یک مطلب رو با چندین بار خوندن متوجه بشه ولی شما از اون دسته افراد باشید که یه بار خوندن کفایت کنه.اگه درسی رو خوندید و یاد گرفتید زیاد اصرار بر تکرار نداشته باشید. به عبارت اخری وسواس نداشته باشید.
درباره اینکه چه درسی رو چه روزی یا وقتی بخونید حرف خاصی ندارم و فقط روش خودم رو تشریح می کنم؛ چون در حقوق خصوصی (یا شاید بشه گفت حقوق ایران)”فقه” حرف اول رو میزنه. من در دوران کنکور هر روز در حدود ۲ ساعت رو به مطالعه متون فقه اختصاص دادم؛مثل فقه، حقوق مدنی رو هم به صورت روزانه میخوندم؛ و یه روز در میون تجارت و آیین دادرسی مدنی. اما در مورد متون حقوقی؛ من مطالعه این درس رو از برنامه کنکورم حذف کرده بودم چون اولا پایه زبانم خیلی قوی نبود و ثانیا خوندنش وقت زیادی ازم می گرفت. البته در دوران تحصیل متون حقوقی رو پاس کرده بودم و قطعا اطلاعات نسبی داشتم و ایطنور نبود که هیچی ندونم. لذا به دوستان پیشنهاد میکنم که اگه چیزی در دوران تحصیل نخوندن حتما روزی یه مدتی رو برای زبان اختصاص بدن.

۲٫ منابع

قبل از هر چیزی توصیه می کنم که از خوندن کتاب های متعدد خودداری کنید چون باعث آشفتگی میشه(گرچه فی نفسه مفیده). البته اگه جایی اشکال دارید و برای تفهیم مطلب میخونید اشکالی نداره ولی اگه به عنوان منبع کنکوری میخونید سخت در اشتباهید. چون هم ذهنتون رو آشفته میکنه هم باعث میشه به همه مطالب نرسید.

متون فقه؛
منبع اصلی کنکور، کتاب «شرح لمعه دمشقیه» شهیدثانی است که در بازار ترجمه های متفاوتی از نویسندگان متفاوت وجود داره. دوستان میتونن هر یک رو که میپسندند استفاده کنند.اصل مطلب همون متن عربیه. ترجمه ها برای فهم مطلبه عربیه استفاده میشه.الیته این کتاب برای کسانیه که میخوان بالای ۸۵% بزنن. اما کسانی که خوندن این کتاب براشون مشکله میتونن به کتاب”تحریر الروضه فی شرح المعه” که خلاصه شرح لمعه است اکتفا کنند. از اونجایی که مطالب متون فقه گستردس توصیه می کنم که حتما هفته های نزدیک به کنکور(دو هفته مانده به کنکور) -حتما حتما- متن تحریر الروضه یا خود لمعه(که در متن شرح لمعه یا تحریر الروضه با فونت درشت تر مشخص شده)رو بخونن.

حقوق مدنی:
۱) اشخاص و محجورین دکتر صفایی-دکتر قاسم زاده
۲) اموال و مالکیت استاد دکتر کاتوزیان
۳)اعمال حقوقی استاد دکتر کاتوزیان یا قواعد عمومی قراردادهای دکتر صفایی (جلد دوم)که به زبان ساده تری نوشته شده
۴)وقایع حقوقی استاد دکتر کاتوزیان
۵)مختصر حقوق خانواده دکتر صفایی-دکتر امامی
۶و۷)عقود معین جلد یک و دو استاد دکتر کاتوزیان
۸)شفعه ،وصیت و ارث استاد دکتر کاتوزیان

از بین مدنی های هشتگانه، مدنی ۳و۶و۷ نزدیک به ۶۰%سوالات رو در بر می گیره و مابقی مدنی ها ارزش کمتری دارند. اما باید بگم که خوندن ِ یک دفعه ی تمامی مطالب الزامیه. نهایتا در زمان مرور، روی مطالب اصلی تاکید کنید.
برای هفته های آخر، خوندن کتاب “حقوق مدنی در نظم حقوقی کنونی” استاد دکتر کاتوزیان رو پیشنهاد می کنم چرا که فشرده مطالب مهم مدنی های هشتگانه رو در خودش داره.

حقوق تجارت:
برای حقوق تجارت من دوره پنج جلدی دکتر اسکینی رو مطالعه کردم. بعضی از دوستان دوره حقوق تجارت دکتر ستوده تهرانی رو خوندن که به نظرم فرقی بین این دو تا نیست و دوستان میتونن هر کدوم رو که میپسندند انتخاب کنن.در مورد اسناد تجاری هم کتاب دکتر کاویانی معرفی میشه که بنده هم فقط تعریفش رو شنیدم.

آیین دادرسی مدنی:
کامل ترین کتاب در این زمینه دوره پیشرفته دکتر شمس هست.یه سری قوانین متفرقه هم مثل قانون شورای حل اختلاف، قانون اجرای احکام مدنی وجود داره که مطالعه اونها هم خالی از لطف نیست.

شرکت در موسسات :
اینکه بگیم شرکت در موسسات تاثیری در قبولی نداره بی انصافیه ولی اینم باید بگم که همه چیز به خود فرد بر میگرده. اگه تلاش نکنید رفتن به هزاران موسسه هم دردی رو دوا نمیکنه کمااینکه هزاران نفر در موسسات ثبت نام میکن ولی در نهایت سیصد چهارصد از این جمعیت نفر قبول میشن. شرکت در آزمون ها شما رو در موقعیت شبیه سازی شده کنکور قرار میده و کمک میکنه که هر دفعه تجربه جدیدی به دست بیارید. مثلا چگونگی شروع به تست زنی و …(دوستانی که در موسسات شرکت میکنن حتما با برنامه اون موسسه جلو برن و اگه خودشون برنامه ای دارن بزارن کنار چون اگه با برنامه موسسات جلو نرن به جای اینکه آزمون موسسه تاثیر مثبت داشته باشه، تاثیر منفی داره. دلیلش اینه که چون وقتی با برنامه موسسه هماهنگ نیستید نمیتونید از پس آزمونا بربیاید در نتیجه این احساس بهتون دست میده که انگار چیزی یاد نگرفتید)

و در پایان درصدای من؛
مدنی ۸۶٫۶۷
فقه ۸۵٫۹۶
تجارت ۸۴٫۴۴
آیین دادرسی ۷۵٫۵۶
زبان ۱۲٫۲۲

موفق باشید

رساله حقوق؛ سوالات خود را در بخش نظرات مطرح و پاسخ خود را از آقای ساسان قدسی دریافت کنید.

اشتراک گذاری:
PrintFriendly and PDF
ارسال به دوستان

۳ دیدگاه

 1. زهرا :
  Thumb up 0 Thumb down 0

  تو رو خدا واسم دعا کنید که ارشد حقوق خصوصی قبول شم چند ساله پشت کنکور ارشدم دیگه خسته شدم .

 2. ناشناس :
  Thumb up 0 Thumb down 0

  خوب بود، سپاسگزارم ،قاسمی

 3. M :
  Thumb up 0 Thumb down 0

  Yani vaghean khundane ktabaye skini lazem bud?vaghti hame soalat az matne ghanun tjarate un ktaba khundanesh vaght talaf kardane

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: