در مراسم تحلیف کارآموزان وکالت چه گذشت؟

از مژده افتخارجهرمی به وکلا تا سخنان مسالمت آمیز مقام قضایی

  جمعه ۸ دی ۱۳۹۱

گودرز افتخار جهرمی رئیس کانون وکلای مرکز طی اظهاراتی، از حذف ماده ۲۵ لایحه جامع وکالت که به گفته ایشان در حقیقت استقلال این کانون را زیر سوال می‌برد، خبر داد.

به گزارش رساله حقوق، به نقل از ایسنا، مراسم تحلیف ۲۴۰ کارآموز کانون وکلای دادگستری مرکز، صبح امروز جمعه در محل خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

افتخار جهرمی؛ ماده ۲۵ حذف شد

در این مراسم، گودرز افتخار جهرمی رئیس کانون وکلای مرکز طی اظهاراتی، از حذف ماده ۲۵ لایحه جامع وکالت که به گفته ایشان در حقیقت استقلال این کانون را زیر سوال می‌برد، خبر داد.

افتخار جهرمی اظهار کرد: وکیل متعهد به صداقت و راستگویی نسبت به موکل و مراجع قضایی بوده و موظف است میزان پیشرفت کار خود را به موکل شرح دهد. وی باید در تنظیم مدارک،‌ رعایت صداقت را نماید.

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز تصریح کرد:‌ وکیل باید به نحوی عمل کند که قاضی به سمت واقعیت‌ها سوق داده شود، به قوانین و نظامات احترام بگذارد و مراقبت‌های لازم را در جریان دادرسی به عمل آورد. وی همواره باید بر دانش خود بیافزاید و موظف است اسرار موکل خود را حفظ کند.

افتخار جهرمی با اشاره به مطالبی که اخیرا پیرامون کانون وکلا و اتحادیه سراسری کانون‌های وکلا مطرح شده، اظهار کرد: یکی از افرادی که دواطلب کارآموزی بود، در آزمون مردود شد. وی به مراجع مختلف از جمله شعبه ۲۵ دادگاه عمومی شکایت کرد. این شعبه به طور اشتباهی بعضی از اوراق را که مربوط به کانون وکلا نبود به این کانون ارسال کرد. بعد از امضاء نامه‌ای برای عودت این اوراق در دبیرخانه کانون، اشتباهی در درج تاریخ صورت گرفت که این فرد نسبت به این امر شکایت کرد در حالی که مشخص بود اشتباه تایپی صورت گرفته است. ولی این شخص طرح شکایتی می‌کند مبنی بر اینکه اتحادیه بدون مجوز از وزارت کشور فعالیت می‌کند در حالی که اتحادیه در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت شده و شخصیت حقوقی دارد و اگر لازم بود که وزارت کشور در این رابطه اجازه دهد، وظیفه ثبت شرکت‌ها بود که این موضوع را بیان کند. بنابراین از این جهت این شکایت غیر وارد بود.

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز در مورد لایحه ارسالی از قوه قضاییه در امر وکالت، گفت: ماده ۲۵ لایحه، استقلال کانون وکلا را به کلی از بین می‌برد. در حال حاضر این موضوع در کمیسیون فرعی هیات دولت مطرح است و مژده می‌دهم در جلسه‌ای که بنده حضور داشتم ماده ۲۵ به طور کلی حذف شد.

افتخار جهرمی اطمینان داد که کانون وکلا کلیه تلاش خود را در کمیسیون حقوقی مجلس خواهد کرد که چنین قانونی هرگز تصویب نشود و گفت:‌ نباید استقلال کانون وکلا را که نتیجه همکاران ما در آن زمان است از دست بدهیم.

لازم به ذکر است ماده ۲۵ لایحه وکالت ناظر به ترکیب هیات نظارتی است که اعضاء و رئیس آن توسط ریاست قوه قضائیه انتخاب می شود. این هیات می تواند آزمون وکالت،پروانه وکلا و تصمیمات کانون های وکلا را نقض و لغو کند.

مردم صید شما نیستند؛ برای پول در آوردن وکیل نمی شوید

نایب رییس کانون وکلا گفت: اگر عدالت و حقوق انسانی را از جامعه حذف کنیم، چیزی از آن جامعه باقی نخواهد ماند.

شاپور منوچهری در مراسم تحلیف ۲۴۰ کارآموز وکالت خطاب به کارآموزان گفت: تا لحظاتی دیگر با ادای سوگند وکیل دادگستری خواهید شد، به متن سوگندنامه توجه کنید و آن را در طول دوران فعالیت خود بارها و بارها مطالعه کنید.

وی با بیان این‌که «در میان مشاغل گوناگونی که در جامعه وجود دارد فقط در خصوص چندشغل ادای سوگند مطرح است» گفت: قسم می‌خورید که در راه احقاق حقوق مردم قدم بردارید و احترام مراجع قضایی، همکاران و مردم را نگه دارید.

منوچهری گفت‌: همانطور که دوره کارآموزی مثل برق و باد گذشت،‌ زمانی چشم باز می‌کنید و می‌بینید که ۱۰ سال یا بیشتر از وکالت شما گذشته است.

نایب رییس کانون وکلای دادگستری با طرح این سوال که آیا وکیل دادگستری شدید که فقط امرار معاش کرده و به دنبال مادیات باشید؟ گفت: فکر نمی‌کنم اینطور باشد، زیرا برای به دست آوردن پول راه‌های فراوانی وجود دارد، شما وکیل دادگستری شدید که از حقوق مردم دفاع کنید. مردم از قضات و وکلا توقع دارند و ما اگر عدالت و حقوق انسانی را از جامعه حذف کنیم،‌ چیزی از آن جامعه باقی نخواهد ماند.

وی خطاب به کارآموزان تاکید کرد: مردمی که به شما مراجعه می‌کنند صید شما نبوده و شما نیز صیاد نیستید. زیرا شما قسم خوردید مدافع حق باشید. در جامعه نسبت به قاضی و وکیل راه دیگری وجود دارد و در حقیقت قداستی برای قاضی و وکیل قائل بوده و هستند.

منوچهری در ادامه گفت: بسیاری از مسوولان امروزه جمهوری اسلامی در گذشته تحت تعقیب ساواک شاه بودند و همین وکلای دادگستری از آنها دفاع کردند. اگر وکیلی خدای نکرده کار ناشایستی انجام دهد، بزرگ نشان داده می‌شود.

نایب رییس کانون وکلای دادگستری با بیان این‌که «جامعه وکالت جز خدمت به جامعه و دستگاه قضایی کاری نکرده است» گفت: سعی کنید تصور غلط در جامعه ایجاد نکنید. بنابراین از همه جهت از جمله رفتار، کردار و پوشش باید شان وکالت را حفظ کنید.

وی درعین حال تاکید کرد: چابلوسی برای وکیل ممنوع است و سر خم کردن در شان وکیل نیست. برای اینکه حکمی را بگیرید شروع به چاپلوسی کرده یا از همکارانتان بدگویی کنید در شان شما نخواهد بود.

منوچهری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: زمانی تعداد وکلای زن در جامعه بسیار اندک بود، اما امروز شاهد هستیم هر دوره در آزمون وکالت تعداد زیادی از زنان با نمرات بالا پذیرفته می‌شوند و این امر جای خرسندی دارد.

درخشان نیا؛ تخریب یکدیگر نتیجه ای ندارد

همچنین در این مراسم، درخشان نیا قائم مقام رییس کل دادگستری استان تهران سخنرانی کرد.

درخشان‌نیا اظهار کرد: در جمع حاضر جمعی از بزرگواران حضور دارند که یا پیش از این استاد بنده بودند یا اکنون استاد بنده هستند. این اساتید در پی سالیان طولانی صداقت و امانت را در حوزه وکالت نشان داده و ما باید آنها را الگوی خود بدانیم.

درخشان‌نیا با تاکید بر این‌که «اعتبار و اعتماد مقوله‌هایی هستند که در طول زمان ایجاد می‌شوند» گفت: افرادی که سال‌ها قضاوت یا وکالت می‌کنند اعتباری را به دست‌ می‌آورند که ممکن است با یک کار ناشایست زیر سوال رود.

وی با بیان این‌که «قضات و وکلا باید به یکدیگر احترام بگذارند» گفت: ‌فکر نمی‌کنم نیاز باشد که ما منتظر باشیم تا نهاد یا مسوولی اعتماد قضاوت و وکالت را بازگرداند، خود ما باید به یکدیگر احترام بگذاریم.

قائم مقام رییس کل دادگستری استان تهران ادامه داد: بهترین راه این است که انتقادات میان وکلا و قضات به‌گونه‌ای مطرح شود که به حل مسائل کمک کند، زیرا تخریب یکدیگر نتیجه‌ای دربر ندارد.

درخشان‌نیا با اشاره به این‌که «احتمال خطا در هر حرفه‌ای وجود دارد» خاطرنشان کرد:‌ اکنون کمیته‌ای در دادگستری تهران تشکیل شده است و ما براساس آن آرای ضعیف را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بر اساس این گزارش در مراسم تحلیف ۲۴۰ کار آموز کانون وکلای دادگستری مرکز، هیات مدیره این کانون و اساتید برجسته حقوق حضور داشتند.

 

 

اشتراک گذاری:
PrintFriendly and PDF
ارسال به دوستان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: