دکتر محقق داماد در سوگ استاد چه نوشت؟

  پنج شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۳

کمتر مقاله حقوقی می‌توان دید که از ارجاعات مکرر به آثار ایشان خالی باشد. ایشان دارای ذهنی وقاد، نقاد و تحلیلگر بود. در روش حقوقی مدافع اصول و موازین در حقوق اسلامی بود.

 

رساله حقوق-فــوت یکـــی از بــزرگ‌تـــریـن حقوقدانان کشور که می‌توان وی را به عنوان پدر علم حقوق نوین کشور دانست، ضایعه‌یی است اسفبار که برای جامعه حقوقی کشور، اساتید، وکلا، دانش‌پژوهان حقوق غیر قابل جبران است. بسیاری از حقوقدانان در این ضایعه تالمات و تاملات خود را به نحوی بیان و اظهار داشتند متن زیر در سوگ استاد؛ با قلم استاد دکتر محقق داماد و در روزنامه اعتماد منتشر شده است:
در سوگ پشتوانه ادبیات حقوقی ایران
انا لله و انا الیه راجعونداغ است دل لاله و نیلی است بر سروکز باغ جهان لاله‌عذاران همه رفتند

گر نادره معدوم شود هیچ عجب نیست / کز کاخ هنر نادره‌کاران همه رفتند/ افسوس که افسانه‌سرایان همه خفتند/ اندوه که اندوه‌گساران همه رفتند/ فریاد که گنجینه طرازان معانی / گنجینه نهادند به ماران همه رفتند/ یک مرغ گرفتار در این گلشن ویران

تنها به قفس ماند و هزاران همه رفتند/ خون بار بهار از مژه در فرقت احباب/ کز پیش تو چون ابر بهاران همه رفتند/ «استاد فقید دکتر ناصر کاتوزیان» شخصیتی بود که آثار علمی‌اش پشتوانه ادبیات حقوقی ایران است. کمتر مقاله حقوقی می‌توان دید که از ارجاعات مکرر به آثار ایشان خالی باشد. ایشان دارای ذهنی وقاد، نقاد و تحلیلگر بود. در روش حقوقی مدافع اصول و موازین در حقوق اسلامی بود. دکتر کاتوزیان به ‌رغم آنکه استاد حقوق مدنی بود دانش حقوقی وی اختصاص به یک حوزه خاص نداشت و بسیار وسیع بود. ایشان علاوه بر آثار زیادی که در حقوق مدنی به رشته تحریر درآوردند، در حقوق عمومی و ادله اثبات و از همه بالاتر سه مجلد در فلسفه حقوق تالیف کرده‌اند که به نظر اینجانب اثر اخیر از آثار مستطاب ایشان است و در تاریخ تالیف این کتاب چنین اثری به زبان فارسی تالیف نشده بود. اینجانب برای روح آن بزرگوار که دغدغه اصلی او حقوق ملت ایران بود تعالی و رضوان حق متعال آرزو می‌کنم و این ضایعه اسفناک را به خانواده داغدار و بازماندگان سوگوار و به جامعه حقوق کشورمان، استادان محترم دانشگاه، دانشجویان عزیز، قضات ارجمند و مدافعان حقوق مردم تسلیت عرض می‌کنم. امیدوارم در آینده رهروان راه این دانش روزبه‌روز موفق‌تر و مویدتر باشند.

اشتراک گذاری:
PrintFriendly and PDF
ارسال به دوستان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: